а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ново

новото
Вид збор: Именка, среден род
Нешто што се случило.
Англиски: something new Албански: diçka që ndodhi
Примери:
Што има ново?
Таа се плашеше од новото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи