а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ново

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки, со значење скорешен, неодамнешен, нов.
Англиски: new Албански: i ri
Примери:
новоградба, новогодишен, новодојден
новороденче, новосоздаден
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК