а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новост

мн. новости
Вид збор: Именка, женски род
1. Нова вест.
Англиски: news Албански: risi
Примери:
Новости на денот.
Филмски новости.
2. новота
Англиски: news
FlexiMac
 менување на македонски глаголи