а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новосоздаден

новосоздадениот
Вид збор: Придавка
Што е создаден неодамна.
Англиски: newly created
Примери:
новосоздадена состојба
новосоздадени услови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи