а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новопланиран

новопланирани
Вид збор: Придавка
Што е ново планиран.
Примери:
Се зголемил бројот на новопланирани објекти и вкупната изградена површина, а сето тоа на сметка на градското зеленило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи