а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новопечен

новопечениот
Вид збор: Придавка
Што е нов во дејноста со која се занимава, штотуку почнал нешто да работи.
Англиски: inexperienced
Примери:
новопечен трговец
новопечен риболовец
FlexiMac
 менување на македонски глаголи