а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новооткриен

новооткриениот
Вид збор: Придавка
Што е неодамна откриен, пронајден.
Англиски: recently discovered
Примери:
Новооткриени рудни богатства.
новооткриена некропола
FlexiMac
 менување на македонски глаголи