а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новооблечен

новооблечениот
Вид збор: Придавка
Што е ново облечен, што носи нова облека.
Англиски: newly dressed
Примери:
новооблечени ученици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи