а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новонастанат

новонастанати
Вид збор: Придавка
Што не постоел претходно, што е нов.
Англиски: newly created
Примери:
новонастанатата криза
FlexiMac
 менување на македонски глаголи