а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новоименуван

новоименуваниот
Вид збор: Придавка
Тој што е скоро именуван, како замена на оној што ја напуштил функцијата
Англиски: newly appointed
Употреба: Дипломатија
Примери:
Претседателот денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи