а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новозаболен

мн. новозаболени
Вид збор: Именка, машки род
Нов пациент, нов заболен човек.
Употреба: Медицина
Примери:
Заедно со новозаболените, од почетокот на сезоната досега вкупно од грип се разболеле преку пет илјади луѓе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи