а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новодојден

новодојдени
Вид збор: Придавка
Што е дојден од скоро, што е нов во една средина.
Англиски: newcomer
Примери:
новодојдени доселеници
новодојден ученик
Изведенки
1. новодојден м.
мн. новодојдени
Пример: Новодојдениот не можеше да се навикне на новата средина.
2. новодојденец м.
мн. новодојденци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи