а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новоговор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7207
Нов, политички створен јазик.
Англиски: newspeak
Употреба: Иронично
Примери:
Ова што тој го зборува личи на новоговор.
Изведенки
новоговорен прид.
новоговорниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК