а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нововработен

нововработени
Вид збор: Придавка
Што е ново вработен.
Англиски: newly employed Албански: po sa i punësuar
Употреба: Економија
Примери:
Голем број нововработени државни службеници примаа плата, и покрај тоа што не им беа доделени никакви задачи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи