а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новка

мн. новки
Вид збор: Именка, машки род
1. (мн. новки) рид
Англиски: hill Албански: breg
Употреба: Географија
2. нов
Англиски: new Албански: i ri
Употреба: Деминутив
Изрази
Ако в куско, нека е новко - само да е ново, па нека и не е сосема како што треба да биде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи