а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новинка

мн. новинки
Вид збор: Именка, женски род
1. новина
Англиски: news Албански: risi, lajm
Употреба: Деминутив
2. Новородено животно (обично домашно).
Албански: bagëti e posalindur
Примери:
Вечерва ќе имаме новинки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК