а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новинар

мн. новинари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што пишува или што уредува текстови за печатот, радиото, телевизијата.
Англиски: journalist Албански: gazetar
Изведенки
1. новинарка ж.
мн. новинарки
2. новинарче ср.
мн. новинарчиња
дем.
Пример: хонорарни новинарчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи