а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новинарство

(едн.) новинарството
Вид збор: Именка, среден род
Литературно-публицистичка дејност во средствата за масовна комуникација (во дневниот и периодичниот печат, радиото и телевизијата).
Англиски: journalism Албански: gazetari
Примери:
истражувачко новинарство, таблоидно новинарство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи