а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новатор

мн. новатори
Вид збор: Именка, машки род
Тој што внесува нешто ново во дадена област на работа, на производство.
Англиски: innovator
Изведенки
новаторка ж.
мн. новаторки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи