а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новак

мн. новаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42763
Тој што е нов во нешто, што од неодамна се занимава со нешто, неискусен.
Англиски: newcomer
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК