а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ни

Вид збор: Сврзник
За поврзување зборови или реченици приредени меѓу себе, за изразување разделна врска за да се потсили и да се истакне целосно одрекувањето и да се засили негирањето.
Англиски: neither
Примери:
Ни жени ни деца, никој не дојде.
Ни играат ни пеат, ни се смеат ни плачат, ете таква беше свадбата.
Ни е буден ни спие, само седнал во едно ќоше и си молчи.
Изрази
Ни јаде ни пие - поседувањето или постоењето на нешто не предизвикува никаков трошок.
Ни пет ни шест - прави нешто без да размислува.
Ни се води ни се тера - не можеш да се разбереш со него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи