а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нијанса

мн. нијанси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4023
1. Постепен премин на една боја во друга.
Англиски: nuance Француски: nuance Албански: nuancë
Примери:
Нијанса на жолта боја.
Зелени нијанси.
2. Слаба, незабележлива разлика, незабележливо прелевање од едно во друго.
Англиски: nuance Албански: nuancë
Примери:
Нијанса во значењето на зборот.
Нијанси во изговорот.
Нијанси во гласот.