а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ништожник

мн. ништожници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35085
ништожен човек
Англиски: nobody
Примери:
Не ќе најдеш меѓу нив чесен човек - само лажливци, лицемери, ништожници.
Изведенки
1. ништожница ж.
мн. ништожници
2. ништожнички прид.
ништожничкиот