а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ништовен

ништовни
Вид збор: Придавка
1. Што нема важност, што престанал да важи.
Англиски: void
Употреба: Правда
Примери:
ништовен договор
2. Што нема посуштествено значење.
Англиски: insignificant
Примери:
Колку и да беа ништовни нејзините забелешки, не можеше да се отфрлат.
Чувствуваше колку е ништовен и слаб пред богатиот и моќен господар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи