а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нишало

мн. нишала
Вид збор: Именка, среден род
1. Тело одбиено од цврста точка, кое може да се ниша под влијание на гравитацијата.
Англиски: pendulum Албански: lavjerrës
Употреба: Физика
2. Обесен предмет или тег што се ниша рамномерно, ритмично на една и на друга страна.
Англиски: pendulum Албански: lavjerrës
Примери:
Часовник со нишало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи