а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ничиј

мн. ничии
Вид збор: Заменка
1. (неопр.) Што не припаѓа никому, што не е на никого, што нема сопственик.
Англиски: nobodys
Примери:
Ничија земја.
Сега оваа куќа е ничија.
2. (неопр.) Чиј и да е, на кого и да е.
Англиски: anybodys
Примери:
Не сакаше ничија помош.
Не сакаше ничии наредби.
Не го интересира ничија судбина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи