а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нискостеблест

нискостеблестиот
Вид збор: Придавка
Што има ниско, кусо стебло.
Албански: trungshkurtë
Употреба: Ботаника
Примери:
нискостеблесто растение, нискостеблеста шума
FlexiMac
 менување на македонски глаголи