а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нискозадолжен

нискозадолжениот
Вид збор: Придавка
Што е ниско задолжен, што нема големи долгови.
Англиски: low indebted
Употреба: Економија
Примери:
нискозадолжена земја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи