а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нискогорица

мн. нискогорици
Вид збор: Именка, женски род
Ниска гора, шума.
Примери:
Нискогорицата на ритчето пред селото веќе беше потоната во сенка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи