а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ним

Види и: тие (зам.)
Вид збор: Заменка
Долга форма за индиректен предмет од тие, они; оди со кратката форма - ним им.
Примери:
Тој ним и само ним им помага.
Овде ним им било местото.
Ова ним да им го дадеш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи