а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нимфа

мн. нимфи
Вид збор: Именка, женски род
1. Полубожица, една од повеќето во грчката митологија, кои олицетворувале некоја природна сила.
Англиски: nymph Албански: nimfë
Употреба: Митологија
2. Убава девојка.
Англиски: beauty Албански: nimfë, vashë e bukur
FlexiMac
 менување на македонски глаголи