а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нимбус

мн. нимбуси
Вид збор: Именка, машки род
1. Дождовен облак.
Англиски: nimbus Албански: re shiu
Употреба: Физика
2. Ореол на светец.
Англиски: aura Албански: aureolë
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи