а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

никотин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Безбојна маслена материја, силен отров, наркотик кој се содржи во тутунот.
Англиски: nicotine
Употреба: Хемија
Изведенки
никотински прид.
никотинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи