а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

никому

Вид збор: Заменка
Ранг: 4274
Заменска форма за индиректен предмет од никој.
Англиски: nobody
Примери:
Никому ништо не му даде.
Никому не му е жал.
Тоа никому не му треба.
Се скараа, се си рекоа и никому ништо.
Изрази
Никому ништо - како да не се случило ништо.