а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

никого

Вид збор: Заменка
Ранг: 3380
Заменска форма за директен предмет и општа форма од никој.
Англиски: nobody
Примери:
Не сум сретнал никого.
Од нив никого не познавам.
За никого не се грижи.
Со никого не се дружи.
Не бара помош од никого.