а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

никогаш

Вид збор: Прилог
Во никое време, во никакви околности.
Англиски: never Албански: asnjëherë
Примери:
Никогаш не се знае што не чека.
Никогаш повеќе нема да се врати.
Овде никогаш не сум бил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи