а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

никне

никнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со природен развој се појави над површината.
Англиски: grow Албански: çel, bin
Примери:
Тревата брзо никна.
Му никнале заби.
2. Се појави, се направи.
Англиски: come Албански: çel, mbrrin
Употреба: Преносно значење
Примери:
Меѓу нив никнаа расправии.
Од каде никна ова дете?
Покрај патот никнаа нови куќи.
Изведенки
1. никнува несв.
никнуваат
2. никнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи