а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

никел

(едн.) никелот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30581
Хемиски елемент, сребрестобел метал што има широка употреба во техниката.
Латински: Nickel (Ni) Англиски: nickel
Употреба: Хемија
Изведенки
никлен прид.
никлениот