а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

низина

мн. низини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16969
1. Ниско рамно место во одноc на теренот што го опкружува.
Англиски: lowland Албански: ultësirë
Употреба: Географија
Примери:
Селото се наоѓа во една голема низина.
2. Народен бит.
Албански: masë, rrafsh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Идеите на поетот се зародиле во народните низини.
Не се добива исто воспитување и знаење во низините и на врвовите на општеството.