а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ниж

нижа
Вид збор: Придавка
Ранг: 20071
Што зазема најниско место во некоја систематизација (по структура, по организација).
Англиски: lower
Примери:
Нижа гимназија.
Нижи растенија.
Нижо образование.
Нижо училиште.
Изведенки
нижи прид.
нижиот