а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нижач

мн. нижачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што ниже.
Примери:
Нижач на тутун.
Изведенки
нижачка ж.
мн. нижачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи