а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ниет

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10233
намера, решеност
Англиски: intention Турски: niyet
Употреба: Архаизам , Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Имам ниет да ја завршам оваа работа.
Немам ниет да одам на пазар.
Бев со ниет да му напишам писмо.
Не сум со ниет.
Сторил ниет и се оженил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи