а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ниеднаш

Вид збор: Прилог
Ниту еден пат.
Англиски: never
Примери:
Ниеднаш не сум ги видел заедно.
Ниеднаш не се врати на тоа место.
Ниеднаш повеќе не се сретна со него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи