а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нив

Види и: тие (зам.)
Вид збор: Заменка
Долга форма за директен предмет и општа форма од тие, они; кога не е со предлог, обично оди со кратката форма - нив ги.
Англиски: them Албански: atyre
Примери:
Ги имаше нив за најдобри другари.
Ги видов нив добро расположени.
И нив ги викнале.
Во нив не верува.
До нив седна.
Се грижи за нив.
Кај нив живее.
Влезе по нив.
Излезе со нив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи