а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нивното

мн. нивните
Вид збор: Именка, среден род
1. Што го доживеале или што го доживуваат тие за кои станува збор.
Англиски: his Албански: e tyre
Употреба: Музика и танц , Разговорно
Примери:
Нам ни беше тешко, ама и нивното не беше полесно.
2. Тие што се нивни роднини, приврзаници, едномисленици и сл.
Англиски: theirs Албански: i,e tyre
Примери:
Нивните се послаби, ќе ги победиме.
Дојдоа нивните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи