а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нивните

Вид збор: Именка, множина
Тие што се нивни роднини, приврзаници, едномисленици и сл.
Англиски: theirs
Примери:
Нивните се послаби, ќе ги победиме.
Дојдоа нивните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи