а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нивен

нивни
Вид збор: Придавка
(зам. прид.) Заменска придавка со посвојно значење - што им припаѓа ним или што се однесува на нив, на тие за кои станува збор.
Англиски: theirs Албански: tyre
Примери:
Оваа куќа е нивна.
Нивното богатство е големо.
Нивниот успех сите ги изненади.
Нивните напори не беа мали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи