а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нивелира

нивелираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Определи, определува разлика меѓу висински точки на земјината површина.
Англиски: level Албански: nivelizoj
2. Израмни, израмнува, изедначи, изедначува по висина.
Англиски: level Албански: nivelizoj
Употреба: Архитектура и градба
Изведенки
нивелирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи