а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нива

мн. ниви
Вид збор: Именка, женски род
Определена земјишна површина што се обработува со орање, сеење, садење; ораница.
Англиски: farmland
Употреба: Земјоделство
Примери:
Нашата нива е помала од вашата.
Нивата ја посеале.
Нивите ги садат со тутун.
По нивјето паднала слана.
Изведенки
1. нивичка ж.
мн. нивички
дем.
2. нивче ср.
мн. нивчиња
дем.
3. нивиште ср.
мн. нивишта
1. аугм. 2. Место каде што имало некогаш нива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи