а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

не’рѓосувачки

не’рѓосувачкиот
Вид збор: Придавка
Што не ’рѓосува.
Англиски: stainless
Примери:
не’рѓосувачки челик
Телурот се меша со не’рѓосувачки челик и бакар за да се подобри нивната обработливост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи